Co to jest schema.org?

Wróć do Bazy wiedzy

Wyszukiwarki posługują się robotami, które podczas indeksowania stron natrafiają na dane, które często nie wskazują na jednoznaczne znaczenie elementu. Projekt Schema.org stworzony dzięki współpracy firm Google, Microsoft i Yahoo! posiada bogaty słownik zawierający schemat znaczników danych strukturalnych. Na ich podstawie tworzone są formularze pozwalające opisać elementy na stronie takie jak lokalizacja, wydarzenie. Dodanie Schema.org pomaga wyszukiwarkom i innym aplikacjom na lepsze zrozumienie zawartości, a co za tym idzie – zwiększą częstotliwością wyświetlania trafniejszych stron w wyszukiwarkach internetowych.

źródło: google.com
źródło: google.com

Do zoptymalizowania treści na stronie dla wyszukiwarek (SEO) zastosujemy dwa sposoby implementacji dodatkowych informacji. Dla przykładu posłużymy się standardowym kodem do opisania filmu:

<div>
  <span>Interstellar</span>
  <span>8,6</span>
  <span>1 005 971</span>
</div>

Microdata opisuje elementy w kodzie HTML przy pomocy atrybutów: itemscope, itemtype, itemprop. Dzięki temu wprowadzimy pomocne informacje, aby treści były przyjazne dla wyszukiwarek internetowych:

<div itemscope itemtype="http://schema.org/Product">
  <span itemprop="name">Interstellar</span>
  <div itemprop="aggregateRating" itemscope itemtype="http://schema.org/AggregateRating">
    <span itemprop="ratingValue">8,6</span>
    <span itemprop="reviewCount">1 005 971</span>
  </div>
</div>

Dodając opisy do kolejnych obiektów zmuszeni jesteśmy do ciągłej modyfikacji HTML, a dodatkowo elementy, które chcemy opisać muszą być widoczne na stronie.

Na szczęście jest możliwość odseparowania znaczników od HTML przy użyciu JSON-LD (JavaScript Object Notation for Linked Data). Metoda ta pozwala zamieścić wszystkie dane strukturalne do serwisu przy pomocy skryptu.

<script type="application/ld+json">
{
  "@context": "http://schema.org",
  "@type": "Product",
  "name": "Interstellar", "aggregateRating": {
  "@type": "AggregateRating",
  "ratingValue": "8,6", "reviewCount": "1 005 971" }
}
</script>

Cały słownik dostępny jest za darmo na stronie Schema.org łącznie z przykładami dla większości obiektów, typów obiektów i właściwości obiektów.

Skontaktuj się z nami

Przejdź do formularza wyceny on-line aby skrócić do minimum czas na przygotowanie wyceny realizacji.