WordPress Multisite, czyli jak zarządzać wieloma stronami w jednym miejscu
Czas czytania:
Opcja multisite w WordPress jest domyślnie ukryta, dlatego mogłeś jeszcze o niej nie wiedzieć. W tym artykule odpowiemy m.in na pytania: co to właściwie jest, jak włączyć sieć witryn i kiedy warto z niej skorzystać.
Co to jest WordPress Muiltisite?
WordPress Multisite jest bardzo praktyczną funkcją WordPressa, dzięki której możliwe jest tworzenie i uruchamianie wielu stron internetowych przy użyciu tej samej instalacji WordPress na serwerze. Domyślnie, pojedyncza instancja WordPressa umozliwia stworzenie tylko jednej strony WordPress. Jeśli jednak włączysz ukrytą opcję multisite w swoim WordPressie będziesz mógł utworzyć sieć kilku witryn i zarządzać nimi z tylko jednego kokpitu administracyjnego.
Kiedy nie należy korzystać z sieci witryn?
Mimo, iż tryb ten jest bardzo użyteczny i praktyczny, nie jest odpowiedni dla każdego przypadku. Poznajmy zatem kilka sytuacji, w których nie należy korzystać z tej funkcjonalności:
- Planujesz utworzyć prostą witrynę wielojęzyczną.
W tym przypadku może wystarczyć plugin oferujący tłumaczenie stron. - Tworzysz witryny dla wielu różnych klientów.
Ze względu na fakt, że w trybie multisite strony mają wspólną bazę danych, problemem byłaby np. decyzja jednego z klientów o przeniesieniu swojej witryny. - Twój hosting nie zapewnia niezbędnych wymagań serwera
Powinieneś sprawdzić w swoim regulaminie lub supporcie takie parametry jak, miejsce na dysku, ograniczenia ilości plików na serwerze czy transfer.
- Twoja witryna nie jest odpowiednio zabezpieczona.
Awaria serwera oraz atak hakera wpłynie na wszystkie witryny w sieci.
Kiedy warto skorzystać z sieci witryn?
Wiemy już że ta funkcjonalność nie jest dla każdego. Poniżej przedstawię kilka przykładów sytuacji w których warto z niej skorzystać.
- Jeśli prowadzisz wiele witryn zarządzanych przez różne zespoły w ramach jednej domeny nadrzędnej, takich jak sklep e-commerce i chcesz kierować różne produkty na różne rynki, oferować różne sposoby dostawy itp.
- Gdy chcesz uzyskać dostęp do wszystkich swoich witryn za pomocą pojedynczego logowania i zarządzać nimi z jednego pulpitu nawigacyjnego.
- Gdy chcesz udostępnić innym możliwość tworzenia własnych witryn w sieci.
- Jeśli chcesz usprawnić proces aktualizacji wszystkich witryn WordPress, ponieważ aktualizacji wymagałaby tylko główna instancja WordPress, a nie poszczególne witryny w sieci.
Jak właczyć opcję WordPress multisite?
Skoro wiemy już kto powinien
skorzystać z sieci witryn. Czas dowiedzieć się jak te opcję uaktywnić w swoim
Wordpressie. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane.
Krok 1. Przygotowanie WordPressa
Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać zanim utworzymy sieć witryn jest utworzenie kopii zapasowej strony. Kolejną czynnością jest wyłączenie wszystkich pluginów.
Krok 2. Instalowanie sieci witryn
Aby zainstalowanie sieci było możliwe najpierw musisz włączyć ten tryb w WordPress dodając poniższy kod w pliku wp-config:
Po dodaniu tego kodu, możemy przejść już do widoku konfiguracji sieci witryn, klikając „Uruchamianie sieci witryn” w zakładce Narzędzia.
W przypadku gdy tworzymy sieć witryn na czystej bazie danych, mamy do wyboru:
- sieć opartą na subdomenach
- sieć opartą na domenach
Natomiast jeśli chcesz utworzyć sieć w istniejącym już WordPressie zamiast opcji do wyboru pojawi Ci się komunikat o narzuconej strukturze sieci opartej na subdomenach.
W widoku tym możemy zmienić również nazwę sieci witryn i adres e-mail administratora. Jeśli wszystko zostało skonfigurowane, klikamy zainstaluj i przechodzimy do następnego kroku.
Krok 3. Włączanie funkcjonalności sieci witryn
Włączenie sieci witryn wymaga edycji dwóch kluczowych plików. W pierwszym polu wyświetli się kod który należy dodać w pliku wp-config.php, a drugim kod, który umieszczamy w pliku .htaccess. Niżej mamy już tylko informację, że po wykonaniu tych czynności sieć witryn zostanie włączona i skonfigurowana. Po ponownym zalogowaniu do panelu administracyjnego w pasku kokpitu zobaczymy zakładkę „Moje witryny”.
Podsumowanie
Tryb multisite w WordPressie z pewnością może zmniejszyć nakład pracy i sprawić, że monitorowanie i kontrolowanie kilku stron będzie bardziej wydajne i bezproblemowe.
Jeżeli w ogóle zastanawiasz się, czy Twoja strona powinna być postawiona na WordPressie, to odsyłam Cię do naszego wcześniejszego artykułu: Czy WordPress to odpowiedni wybór dla Twojej strony?, który pomoże Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Może Cię również zainteresować:
Co wyróżnia profesjonalne wdrożenie serwisu bazującego na WordPress?
Post pochodzi z naszych kanałów w Social Media. — Nasi klienci często pytają, czym różnią… Read More
Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?
Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More