Image for Wady i zalety AMP

Wady i zalety AMP

Czas czytania:

W dzisiejszych czasach standardem jest tworzenie stron internetowych pod kątem urządzenia mobilnego. Posiadając smartphone, coraz częściej korzystamy z internetu, aby coś wyszukać lub sprawdzić. Zawsze mamy go pod ręką. Wykorzystujemy do tego wykupiony pakiet internetu albo sieć WiFi. Zdarza się jednak, że odwiedzane serwisy pomimo zaimplementowanego RWD są bardzo niewygodne w obsłudze (pomijam tutaj UX, bądź ustawienia serwerowe). Strony ładują się wolno pomimo szybkiego transferu danych, nawigacja na stronie jest ociężała i reaguje z odczuwalnym opóźnieniem — są to najczęstsze problemy współczesnych stron.

Firma Google postanowiła rozwiązać ten problem, publikując i rozwijając projekt AMP (Accelerated Mobile Pages). Przekonajmy się, czy jest to złote lekarstwo dla opisanych powyżej problemów.

Jak to działa?

Użytkownik odwiedzający stronę internetową wyposażoną w technologie AMP otrzymuje ją natychmiastowo. Jak to się dzieje? Specjalny mechanizm w języku JavaScript zarządza pobieranymi zasobami, aby zapewnić jak najszybsze wyrenderowanie widocznej części strony na ekranie użytkownika. Dodatkowo kopia tej strony zostaje zapisana na serwerach Google, stając się jej hostingiem (CDN, pamięcią podręczną). Dzięki temu serwowana zostaje użytkownikowi w jak najkrótszym czasie.

Cały projekt jest maksymalnie skupiony na przyśpieszeniu strony i korzysta ze wszystkich możliwych technologii, aby osiągnąć najkorzystniejsze rezultaty. Oby osiągnąć taki efekt trzeba liczyć się jednak z ograniczeniami w HTML i JS, które są sprecyzowane w dokumentacji projektu.

Strona główna projektu AMP

Korzyści

Implementując technologię AMP, zwiększamy kilkukrotnie jej szybkość. Co to znaczy dla właściciela strony? Wymieńmy kilka najważniejszych korzyści.

Więcej konwersji

Nikt nie lubi czekać na treści dostarczane za pośrednictwem internetu. Nawet kilkusekundowe opóźnienie wpływa negatywnie na odbiorcę, czyli potencjalnego klienta. Zmniejszając czas potrzebny do wyświetlenia strony, pozytywnie wpływamy na odczucie użytkownika. Jest on bardziej zachęcony do zwiedzania strony oraz do przeprowadzenia korzystnych dla przedsiębiorcy działań. Rzućmy okiem na poniższy wykres dostarczony przez firmę zajmującą się analizą i zarządzaniem wydajnością stron internetowych. Nie potrzeba dogłębnej analizy, aby stwierdzić, że współczynnik konwersji spada wraz z długością wczytywania strony.

Wykres przedstawiający współczynnik konwersji do czasu ładowania strony (źródło: soasta.com)

 

Specjalne oznaczenia

Korzystając z przeglądarki Google na urządzeniu mobilnym, często możemy natknąć się na ikonkę pioruna przy niektórych wynikach. Informuje ona użytkownika o dostosowaniu strony pod kątem wydajności oraz potwierdzonej weryfikacji przez firmę z Mountain View. Takie wyniki przyciągają większą uwagę i są chętniej klikane przez osoby zaznajomione z tą technologią.

Zwiększona zauważalność

Każdy większy serwis dba, aby SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych) było na najwyższym poziomie. Prowadząc serwis z wiadomościami, zostaniemy dodatkowo wynagrodzeniu, jeśli używamy technologii AMP. Google w swoich wynikach zamieści nasz powiązany artykuł w specjalnej karuzeli ponad organicznymi wynikami. Daje to znaczącą przewagę w walce o uwagę użytkownika.

Wady

Z powodu ograniczeń, które wymaga od nas AMP, nie jest możliwe wprowadzenie go do wszystkich rodzajów stron. Wymieńmy kilka przykładów, które napotkamy przy wdrążaniu tej technologii.

Ograniczenia JavaScript

Wiele niepotrzebnych funkcji JavaScript zostaje pobranych i wykonywanych przy wejściu na stronę. Wiele z nich jest zbędna do prawidłowego działania strony na urządzeniu mobilnym. Projekt AMP mocno ogranicza tutaj użycie skryptów. Pozwala jedynie na używanie funkcji dostarczanych w bibliotece AMP JS. Oznacza to, że dołączanie zewnętrznych bibliotek oraz pisanie własnego kodu jest surowo zabronione. Można już sobie wyobrazić problemy podczas implementacji. Z marszu możemy wykluczyć AMP z aplikacji internetowych oraz rozbudowanych serwisów. Modyfikacja istniejących stron również powoduje problemy oraz pochłania mnóstwo czas.

Korzystanie z serwisów reklamowych i analitycznych

Ograniczenia JavaScript stają się również problematyczne dla reklam i kodów analitycznych. Google bardzo ciekawie podeszło do sprawy, pozwalając na używanie jedynie swoich dedykowanych funkcjonalności jak Google AdSense i Google Analytics. Wiadomo, są one w znacznym stopniu przyśpieszone, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy zamknięci w bańce oprogramowania Google.

Kompatybilność

Kompatybilność ze starszymi przeglądarkami na urządzeniach mobilnych jest dosyć sporna. Użytkownicy Windows Phone stosujący przeglądarkę Internet Explorer 11 nie będą mieli możliwości korzystania z technologii AMP.

Ograniczenia CSS

Kolejnym ograniczeniem jest waga pliku ze stylami. Obecnie dopuszczalny limit wynosi 50 KB. Powoduje to problemy i zmusza do przeprowadzenia gruntownej optymalizacji w plikach CSS oraz stworzenie osobnego pliku wynikowego dla mniejszych rozdzielczości.

Kosztowna implementacji w CMS

Tworząc stronę na CMS zmuszeni jesteśmy zakodować dwa oddzielne szablony. Jeden szablon będzie zawierał technologię AMP i serwowany dla urządzeń mobilnych, a drugi, standardowy dla ekranów o większej rozdzielczości bez żadnych ograniczeń.

Podsumowanie

Technologia AMP została stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych, aby przyśpieszyć dostarczanie treści. Trzeba liczyć się jednak z ograniczeniami, które mogą być dosyć kłopotliwe przy implementacji dla gotowej strony. Z drugiej strony podobny efekt można uzyskać, stosując gruntowną optymalizację w serwisie. Największą obawą jest pozycjonowanie, które na chwilę obecną jest korzystne jedynie dla serwisów z wiadomościami, ale w przyszłości może się to diametralnie zmienić.

zapraszamy do kontaktu

UI2WEB.com jest firmą technologiczną skupioną wokół rozwiązań WordPress / WooCommerce /PHP/ HTML5. Oferujemy zarówno usługi wdrożeniowe jak również body leasing programistów front-end oraz back-end.

Jeśli trafiłeś tu poszukując odpowiedzi na istniejące problemy i masz dość współpracy z freelancerami a stawiasz na bezkompromisową jakość.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię również zainteresować:

Co wyróżnia profesjonalne wdrożenie serwisu bazującego na WordPress?

Post pochodzi z naszych kanałów w Social Media. — Nasi klienci często pytają, czym różnią… Read More

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More