Drupal 8 – Jakie możliwości oferuje?
Czas czytania:
Popularyzacja internetu otworzyła dla wielu użytkowników furtkę do ukazania się na świecie. Na przeszkodzie stała jedynie technologia uniemożliwiająca osobom nietechnicznym na prowadzenie swojej strony. Tak narodziły się wpierw płatne, a następnie darmowe systemy zarządzania treścią (CMS) z możliwością łatwego modyfikowania treści bez znajomości języka programistycznego. Przyjrzyjmy się jednemu z nich o nazwie Drupal, którego najnowsza wersja oznaczana jest numerkiem 8.
Drupal 8
Na wstępie trzeba podkreślić, że Drupal nie jest tylko CMS’em, ale głównie platformą programistyczną (CMF), która oferuje duże możliwości podczas tworzenia. W porównaniu z innymi systemami zarządzania treścią Drupal nie jest ukierunkowany pod jeden typ serwisu. Na start wyposażony jest szereg funkcjonalności, które w ramach potrzeby serwisu można aktywować. Posiada również rozbudowane API umożliwiające tworzenie zaawansowanych rozwiązań.
Wielojęzyczna strona
Na start z instalacją Drupala zostajemy wyposażeni w moduły odpowiedzialne za tłumaczenie treści, oraz łańcuchów znaków pojawiających się w serwisie. Jest to darmowy i opcjonalny moduł, który w znacznym stopniu pozwoli poszerzyć grono odbiorów treści. Zmieniono przy tym podejście do tłumaczenia, które zwiększa wydajność i zmniejsza ilość występowania problemów.
Wydajność Front-End
Najczęstszą przyczyną powolnego ładowania stron internetowych jest Front-End. Wczytywanie wielu plików CSS i JS, dodawanie grafik o zbyt dużej rozdzielczości (+ bez kompresji) – jest równe z długim czekaniem na załadowanie się strony. W związku z tym do silnika zaimplementowano funkcjonalności pozwalające automatycznie zniwelować ten problem:
- poprawiona została agregacja styli oraz skryptów (łączenie),
- zwiększono wydajność kompresji obrazków,
- ładowanie obrazków z wykorzystaniem metody lazy loading (opóźnienie ładowania obiektów)
Widoki
Views, czyli popularny moduł pozwalający tworzyć różnego rodzaju widoki na stałe już zagości w instalacji Drupal’a. Został zintegrowany z rdzeniem systemu przez co praca z nim staje się jeszcze wydajniejsza. Pozwala stworzyć widoki jak: galerie, tabele, mapy, wykresy i wiele więcej.
Migracja
Porzucono dotychczasowy sposób aktualizacji, który się zbytnio nie sprawdzał, a potrafił narobić problemów. Zastąpił go mechanizm importu opartego o moduł Migrate. Dzięki temu możliwy jest import zarówno z Drupala 7 jak i 6, a także z innych źródeł do najnowszej stabilnej wersji.
Szybka edycja treści
We wcześniejszych wersjach Drupal’a, chcąc poprawić treść na stronie, bądź wprowadzić poprawkę zmuszeni byliśmy do przejścia do widoku edycji danej zawartości. Drupal 8 udostępnia nam prostą funkcjonalność, która w prosty sposób ułatwi nam szybką edycję treści. Wystarczy najechać kursorem na sekcję i wybrać przycisk „Quick edit”. Znacząco ułatwię wprowadzanie poprawek.
Usprawnienia
Szereg mniejszych, ale wartych uwagi usprawnień, które przynosi nowa wersja:
- zarządzanie konfiguracją poprzez pliki yml
- poprawiony podgląd treści przez publikacją
- wbudowany WYSIWYG CKEditor
- łatwiejsze zapisywanie i zarządzanie wersjami treści
- dołączenie do instalacji represywnych motywów
- wbudowanie modułu Breakpoints
- rozbudowane zarządzanie formularzami
- nowy mechanizm aktualizacji
Bezpieczeństwo
Drupal w wersji ósmej jest bez porównania jednym z najbezpieczniejszych systemów zarządzania treścią. Programiści duży nacisk położyli na bezpieczeństwo silnika, na którym będzie pracowała strona.
Zastąpienie PHPTemplate silnikiem szablonów Twig (dzięki Symfony2), całkowicie eliminuje funkcje PHP w skórkach, czyniąc je o wiele bezpieczniejszymi. Dodatkowo ze względu na mało popularność na rynku (~5%), Drupal nie jest częstym celem hakerów.
Przykłady stron internetowych wykorzystujące Drupala:
- Biały Dom (whitehouse.gov),
- NBC Sports (nbcsports.com),
- Unity (unity3d.com)
Podsumowanie
Drupal 8 jest pełnym ambicji CMS’em, który daje mnóstwo możliwości na rozbudowę serwisu. Jest trudny do nauczenia i nie jest tak intuicyjny, jak WordPress za to jego możliwości są ogromne. Chętnych do przetestowania serwisu zachęcam do odwiedzenia strony cloud.acquia.com, która pozwala na bezpłatne postawienie silnika w chmurze.
Może Cię również zainteresować:
Co wyróżnia profesjonalne wdrożenie serwisu bazującego na WordPress?
Post pochodzi z naszych kanałów w Social Media. — Nasi klienci często pytają, czym różnią… Read More
Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?
Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More