Image for Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Czas czytania:

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja, konfiguracja i już możemy sprzedawać. Dla samodzielnej budowy witryny istnieje alternatywa – skorzystanie z usług profesjonalnej firmy programistycznej.

Samodzielne budowanie witryny, a korzystanie z usług firmy wdrożeniowej

W tym artykule przedstawimy, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla przedsiębiorcy. Wymienimy zadania, jakie stoją przed firmą zewnętrzną, której powierzamy budowę witryny. Przedstawimy także jak wygląda proces wdrożenia.

Motyw gotowy vs motyw autorski

Teoretycznie sklep WooCommerce można założyć samodzielnie. Wymaga to zakupu gotowego motywu WordPress, najlepiej zaprojektowanego pod kątem WooCommerce. Instalacja i konfiguracja witryny wymaga podstawowej wiedzy, którą można zaczerpnąć z internetu. Niestety rozwiązanie to ma liczne wady:

brak indywidualnego projektu graficznego

Decydując się na gotowy motyw, jesteśmy skazani na konkretny rodzaj designu wraz z ograniczoną kolorystyką, wyglądem przycisków, stylistyką czy rodzajami czcionek. Co prawda wiele motywów oferuje szerokie możliwości personalizacji, ale nigdy w pełni nie dostosujemy sklepu do swojego zamysłu graficznego.

Profesjonalny sklep internetowy powinien posiadać charakterystyczny dla siebie projekt odpowiadający przyjętej identyfikacji wizualnej. Znaczenie mają tu spójność kolorystyczna czy unikalne dla sklepu elementy graficzne.

Ponadto projektując witrynę samodzielnie, możemy w większym stopniu decydować o kształcie interfejsu użytkownika. Pozwoli nam to na zastosowanie optymalnych rozwiązań UX, także dostosowanych do charakteru naszej działalności. Jest to jeden ze sposobów na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad firmami, które stosują rozwiązania standardowe.

niższa wydajność

Gotowe motywy WordPress są wyposażone w liczne wtyczki oraz funkcje, które często nie będą nam potrzebne. Wynika to z faktu, że twórcy motywów chcą, aby spełniły one potrzeby jak największej liczby użytkowników. Ponadto ich targetem są osoby, które nie posiadają znajomości języków HTML oraz CSS i wolą wszystkich modyfikacji dokonywać w prosty i intuicyjny sposób, jednym kliknięciem (a także łatwo modyfikować witrynę za pomocą page-builderów).

Prowadzi to z jednej strony do nadmiernej rozbudowy panelu administracyjnego a z drugiej właśnie do problemów z wydajnością. Każdy plugin oraz zestaw funkcji (np. JavaScript, jak liczniki, preloadery czy karuzele) ładuje się wraz ze stroną, co zwiększa czas potrzebny na jej pobranie przez użytkownika.

W istocie zatem nawet jeśli zdecydujemy się na konkretny, spójny kształt witryny, to w motywie pozostaną nadal funkcje umożliwiające jego personalizację, wydłużając czas ładowania się sklepu.

Własne motywy wyposażone są jedynie w funkcje potrzebne konkretnemu projektowi. Dzięki temu strona działa wyraźnie szybciej. Ma to podstawowe znaczenie dla satysfakcji użytkowników, ponieważ niska wydajność witryny wyraźnie zwiększa współczynniki odrzuceń oraz porzuceń koszyków.

Prędkość naszej strony możemy sprawdzić za pomocą narzędzie PageSpeed Insights.

problemy z SEO

Problemy z wydajnością strony przekładają się także na jej gorsze parametry SEO. Algorytmy Google przydzielają wyższą pozycję w wyszukiwarce stronom, które działają szybciej.

Dla SEO podstawowe znaczenie ma jednak jakość kodu strony. W gotowych motywach WordPress jest on często chaotyczny i niepoprawny semantycznie, co przekłada się na mniejszą zrozumiałość strony dla robotów wyszukiwarek.

Spowodowane jest to m.in. działaniem page-builderów – wygodnych z punktu widzenia użytkowników, ale „zabójczych” dla struktury strony. Kodu jest także znacznie więcej, co utrudnia późniejszą edycję. Dotyczy to także CSS – jego kod potrafi zawierać kilkukrotnie więcej linijek niż w motywie autorskim.

Elementem prawidłowego SEO strony jest zachowanie standardów języka HTML. Oznacza to właściwe umieszczenie elementów w strukturze przy budowie odpowiedniej hierarchii. Dzięki temu np. roboty Google są w stanie odnaleźć określone sekcje witryny i słowa kluczowe, co przekłada się bezpośrednio na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Tak może być właśnie skonstruowany motyw autorski – w sposób czysty i klarowny, pozbawiony zbędnego, nadmiarowego kodu. Przekłada się to także na szybkość edycji HTML motywu (np. podczas rozbudowy czy modyfikacji), gdyż jego struktura jest łatwiejsza do zrozumienia dla programisty.

ograniczone wsparcie techniczne

W przypadku gotowych motywów możemy mieć do czynienia z supportem przeciążonym dużą liczbą zapytań od klientów i długo oczekiwać w kolejce, by uzyskać pomoc (zwyczajnie też możemy się jej nie doczekać w ogóle). Nie wszyscy developerzy zapewniają także wsparcie wystarczającej jakości oraz najczęściej nie uzyskamy odpowiedzi na bardziej podstawowe pytania związane z użytkowaniem strony.

Wsparcie techniczne gotowych motywów nie dotyczy też zazwyczaj pomocy przy personalizacji swoich produktów czy ich integracji z innymi narzędziami oraz wtyczkami. Decydując się na własny motyw, możemy liczyć na szybki support ze strony firmy programistycznej, która pomoże nam przy problemach z obsługą strony, a ponadto będzie w stanie dostosować ją do naszych potrzeb, czy rozbudować.

problemy z bezpieczeństwem i aktualizacjami

Aktualizacje motywu WordPressa oraz wtyczek mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa witryny. Nowe wersje oprogramowania zawierają uzupełnienie luk w zabezpieczeniach, które zostały dostrzeżone przez developerów lub użytkowników.

Jeżeli sklep pozostaje pod opieką firmy programistycznej, która jest autorem dedykowanego motywu, dba ona o aktualność wtyczek oraz samodzielnie uaktualnia motyw. W ten sposób unikamy sytuacji, w której zapomnimy o konieczności zainstalowania na czas nowych wersji software’u.

Motywy autorskie są także nieraz aktualizowane częściej niż motywy płatne. Nie musimy zatem czekać, aż developer udostępni nową wersję swojego produktu.

 

Istnieje także droga pośrednia pomiędzy wykorzystywaniem gotowego motywu a tworzeniem własnego – jest to zlecenie modyfikacji zakupionego motywu firmie programistycznej.

Efekt takich prac zazwyczaj nie będzie jednak równie satysfakcjonujący jak tworzenie motywu od podstaw. Wynika to z faktu, że istnieje wiele immanentnych i trudnych do usunięcia składników gotowych motywów, które skutkują problemami z wydajnością, SEO oraz zanieczyszczają kod (jak page-buildery). Czasochłonność optymalizacji gotowego motywu sprawia, że proces ten przestaje być opłacalny w porównaniu do budowy autorskiego motywu.

Jakie kompetencje powinna mieć firma wdrożeniowa?

Firma, której chcielibyśmy zlecić budowę i wdrożenie autorskiego motywu WordPress oraz WooCommerce powinna posiadać doświadczenie w dziedzinie budowy sklepów opartych na tej technologii. Udokumentować je może za pomocą portfolio, w którym będziemy mogli zobaczyć zrealizowane projekty.

Podczas wdrażania WooCommerce używane technologie to przede wszystkim języki HTML, CSS, JavaScript czy PHP. Za pomocą HTML buduje się strukturę strony. CSS (czyli arkusze stylów) służy do projektowania różnorodnych efektów graficznych, dzięki którym można zmniejszyć ilość i objętość wykorzystywanych obrazów.

Projektowania interakcji (jak efekty dynamiczne) dokonuje się za pomocą JavaScript, natomiast dla niektórych modyfikacji (np. dotyczących wtyczek) potrzebna jest także znajomość języka PHP. Zdarza się także, że wykorzystywany jest interfejs REST API, który służy do komunikacji pomiędzy zewnętrznym oprogramowaniem a witryną w WordPressie.

Jak wygląda proces wdrożenia WooCommerce?

Gdy zdecydujemy się na stworzenie autorskiego motywu WordPress/WooCommerce, prace musimy rozpocząć od starannego stworzenia swojej listy wymagań. Będzie ona potrzebna zarówno dla grafika i projektanta UX, którzy będą pracować nad projektem sklepu, jak i firmy wdrożeniowej.

Listę wymagań powinniśmy oprzeć na swojej strategii, w której kluczowe znaczenie ma analiza targetu przedsięwzięcia oraz rozwiązań konkurencji. Im trafniejsza i dokładniejsza będzie lista, tym większa szansa, że witryna sprosta naszym oczekiwaniom.

Autor projektu powinien opierać się na analizie bieżących trendów zarówno pod względem designu jak i przede wszystkim projektowania UX. To właśnie jakość doświadczenia użytkownika w dużym stopniu zdecyduje o sukcesie przedsięwzięcia, dlatego warto wybrać do współpracy specjalistów z dużym doświadczeniem projektowym.

Narzędzia, z których korzystają projektanci to Adobe Photoshop (znacznie tracący na popularności) lub najczęściej programy do prototypowania jak Adobe XD, Sketch lub Figma. Aplikacje służące do tworzenia prototypów mają tę zaletę, że wyposażone są w funkcje współpracy z klientem, pozwalające mu na zamieszczanie komentarzy do tworzonego na bieżąco projektu czy testowanie go na swoich urządzeniach. Pozwala to stworzyć prototyp, który w większym stopniu spełni nasze oczekiwania.

Proces wdrożenia witryny przez firmę programistyczną WooCommerce rozpoczyna się od starannej analizy wymagań klienta. Możemy tu liczyć na doradztwo ze strony usługodawcy, który zaproponuje nam optymalne rozwiązania. Dopiero na podstawie analizy wymagań będzie mógł zostać określony koszt wdrożenia oraz harmonogram prac. Następnie ma miejsce podpisanie umowy, wpłata zaliczki oraz dostarczenie firmie programistycznej wszelkich niezbędnych materiałów.

Po zakończeniu powyższych, wstępnych etapów rozpoczyna się proces kodowania motywu na podstawie projektu, konfiguracja WordPressa i WooCommerce oraz instalacja wtyczek wymaganych dla osiągnięcia pełnej funkcjonalności witryny.

Następnie gotowa strona jest testowana przez firmę programistyczną w różnych środowiskach, aby upewnić się, że w każdym z nich funkcjonuje prawidłowo (dotyczy to np. przeglądarek i urządzeń mobilnych).

Ostatnim etapem jest weryfikacja strony przez klienta, który przeprowadza własne testy. Jeżeli zauważy elementy wymagające poprawek, prace firmy programistycznej zostają wznowione, aż do uzyskania rezultatu zadowalającego usługobiorcę.

Profesjonalne wdrożenie WooCommerce – rozwiązanie dla sklepu z ambicjami

Przedsiębiorca, decydując się na budowę sklepu opartego na WooCommerce staje przed dylematem – samodzielne stworzenie witryny z użyciem gotowych motywów, czy też skorzystanie z usług firmy wdrożeniowej. To pierwsze rozwiązanie nie niesie ze sobą znaczących kosztów, za to zmniejsza szanse na uzyskanie optymalnego efektu.

Decydując się na usługę wdrożenia WooCommerce i budowę dedykowanego motywu, możemy uzyskać witrynę o unikalnym projekcie graficznym, który spełnia standardy UX odpowiednie dla naszej branży.

Ponadto strona będzie zoptymalizowana pod względem jakości kodu, SEO oraz wydajności aplikacji i infrastruktury. Uzyskamy także dostęp do obsługi technicznej ze strony usługodawcy oraz pewność, że sklep będzie regularnie aktualizowany, co przełoży się na większe bezpieczeństwo.

Usługodawca w ramach obsługi technicznej będzie mógł także zadbać o bezpieczeństwo naszej infrastruktury oraz jej optymalne działanie. Mowa tu między innym o regularnej aktualizacji systemu operacyjnego czy odpowiednim ustawieniu uprawnień.

Kwestie bezpieczeństwa przekładają się także na SEO, gdyż problemy w tej kwestii czy brak aktualizacji systemu operacyjnego automatycznie obniżają ranking strony. Może to prowadzić nawet do pojawiania się w przeglądarkach użytkowników komunikatów o niebezpiecznej stronie, co dramatycznie zmniejsza ilość wejść.

Wszystko to sprawia, że powierzenie firmie zewnętrznej wdrożenia witryny opartej o WordPressa i WooCommerce wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Nie będziemy zmuszeni wtedy do opierania się jedynie na własnych umiejętnościach, ale uzyskujemy wsparcie specjalistów IT. Przełożyć się to może na sukces przedsięwzięcia.

zapraszamy do kontaktu

UI2WEB.com jest firmą technologiczną skupioną wokół rozwiązań WordPress / WooCommerce /PHP/ HTML5. Oferujemy zarówno usługi wdrożeniowe jak również body leasing programistów front-end oraz back-end.

Jeśli trafiłeś tu poszukując odpowiedzi na istniejące problemy i masz dość współpracy z freelancerami a stawiasz na bezkompromisową jakość.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię również zainteresować:

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More

Min(), max(). clamp() – nowe funkcje w css

Używanie relatywnych jednostek długości do budowania responsywnych layoutów może być problematyczne. Elementy, których rozmiar uzależniony… Read More