Image for HTTP/2 – zalety nowego protokołu HTTP

HTTP/2 – zalety nowego protokołu HTTP

Czas czytania:

HTTP/2 jest najnowszą wersją używanego od 1999 roku protokołu przesyłania dokumentów hipertekstowych. Ustandaryzowany w 2015 roku wprowadza wiele zmian, aby nadgonić technologię używaną współcześnie. Głównym celem wprowadzenia nowej wersji jest zwiększenie szybkości wczytywania stron internetowych. Czasy się zmieniają, a tym samym wygląd stron (z naciskiem na wielkość pobieranych zasobów). Sprawdźmy jakie zalety i wady niesie za sobą nowy protokół HTTP/2.

Skąd pomysł na HTTP/2?

Jeśli nie urodziliśmy się wczoraj i jesteśmy zaznajomieni z internetem od dobrych paru lat, na pewno zauważyliśmy, jak zmieniają się strony internetowe (np. nasze ulubione serwisy). Są coraz bogatsze nie tylko w treści, ale i komponenty graficzne. Przyzwyczajeni jesteśmy do ładnych stron pełnych subtelnych animacji, czy oskryptowanych zdarzeń. Kiedyś można było o tym, co najwyżej pomarzyć. I tutaj znajduje się słowo klucz.

Poprzedni standard (HTTP/1.1) ma już swoje lata i ograniczenia, które nie przeszkadzały developerom na początku XXI wieku. Ówczesne strony ważą zdecydowanie więcej i cierpią przez to na znaczne spowolnienie podczas renderowania. Stosowane są różne techniki do omijania nałożonych na nas ograniczeń, ale żaden z nich nie eliminuje istniejącego problemu. Dlatego właśnie konieczne było stworzenie odświeżonej specyfikacji, która byłaby dostosowana do nowych technologii.

Zalety korzystania z HTTP/2

Nawiązywanie trwałego połączenia

Źródło cloudflare.com

Powiadomienia Push

Z poziomu serwera możliwe jest wysyłanie dodatkowych informacji (powiadomień), które zostają wyświetlone użytkownikowi. Zobacz Notyfikacje Push w przeglądarkach WWW.

Ustalanie priorytetów

Każde zapytanie o plik posiada swój priorytet nadawany przez serwer. Umożliwia to wyrenderowanie użytkownikowi strony w jak najkrótszym czasie poprzez pobranie najpotrzebniejszych plików, a następnie doczytanie kolejnych komponentów.

Język binarny

Poprzedni standard sprawiał, że wszystkie informacje tłumaczone były z tekstu do najniższego języka (zrozumiałego dla komputerów), czyli binarnego. Stosowanie binarności w HTTP/2 znacznie przyśpiesza komunikację z serwerem i zmniejsza podatność na błędy.

Kompresja

Wykorzystywana kompresja HPACK w HTTP/2 w znacznym stopniu zmniejsza obciążenie sieci i ilość wysyłanych danych.

Kompatybilność i obsługa

Dużym plusem jest kompatybilność standardu HTTP/2 z HTTP 1.1. Nie musimy martwić się o użytkowników odwiedzających naszą stronę przy użyciu starszych przeglądarek.

Większość współczesnych przeglądarek jest kompatybilne ze standardem HTTP/2 tylko pod HTTPS. Chcąc zwiększyć szybkość serwisu, jesteśmy więc zmuszeni korzystać z szyfrowanej wersji protokołu HTTP. Wierząc danym zamieszczonym na stronie CanIUse, można się o tym przekonać.

Warto? Trudno się o czymś przekonać nie mając namacalnych argumentów. Posiadając przeglądarkę wspierającą HTTP/2 możemy przejść na stronę akamai.com/demo i samemu doświadczyć różnicy w szybkości pobieranych danych.

Podsumowanie

Szybkość i jeszcze raz szybkość to korzyści płynące z zastosowania nowego standardu. Na przeszkodzie korzystania z nowej technologii stoi jedynie usługodawca serwera, któremu może chwilę potrwać wprowadzenie standardu HTTP/2.

zapraszamy do kontaktu

UI2WEB.com jest firmą technologiczną skupioną wokół rozwiązań WordPress / WooCommerce /PHP/ HTML5. Oferujemy zarówno usługi wdrożeniowe jak również body leasing programistów front-end oraz back-end.

Jeśli trafiłeś tu poszukując odpowiedzi na istniejące problemy i masz dość współpracy z freelancerami a stawiasz na bezkompromisową jakość.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię również zainteresować:

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More

Min(), max(). clamp() – nowe funkcje w css

Używanie relatywnych jednostek długości do budowania responsywnych layoutów może być problematyczne. Elementy, których rozmiar uzależniony… Read More