Image for AMP Email, czyli strony internetowe w skrzynce pocztowej

AMP Email, czyli strony internetowe w skrzynce pocztowej

Czas czytania:

W jednym z wcześniejszych naszych artykułów pisaliśmy już o AMP (Accelerated Mobile Pages).  Przypomnijmy, że jest to projekt Open Source Google, skoncentrowany na poprawieniu szybkości ładowania stron na urządzeniach mobilnych. I chociaż jesteśmy świadkami coraz większej dynamiki rozwoju technologii front-end, to niestety e-mail marketing dalej opiera się na przestarzałych znacznikach HTML i okrojonych stylach. Twórcy AMP postanowili jednak to zmienić i na początku 2018 roku ogłosili nowy projekt AMP Email.

Jak działa AMP Email ?

Wysyłając wiadomości e-mail przez ESP (Email Sending Provider)  używane są 2 typy MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) . Zazwyczaj pierwszy buduje się za pomocą wbudowanego konstruktora wiadomości e-mail lub niestandardowego kodu, a drugi jest tworzony automatycznie. Wysyłając za pomocą Gmaila lub innych klientów, możesz łatwo przełączać się między trybem HTML a zwykłym tekstem i wykorzystywać to, co uznasz za odpowiednie. W przypadku wiadomości e-mail opartych na technologii AMP musisz dodać trzeci typ MIME do wiadomości e-mail. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy Twój dostawca usług e-mail (ESP) oferuje wsparcie.

Co wprowadza AMP Email?

1. Interaktywność

Newslettery, które otrzymujemy z przeróżnych źródeł łączy wspólna cecha, są to treści statyczne. Użytkownik może co najwyżej kliknąć w przycisk, który przekieruje go na stronę kontaktową z formularzem. Dzięki AMP to się zmienia. Subskrybent po otrzymaniu wiadomości może np.:

 • niezwłocznie wypełnić formularz w swojej skrzynce pocztowej i złożyć zamówienie
 • wypełnić i przesłać ankietę
 • ocenić produkt i wystawić opinie

2. Dynamika

Stara technologia, e-mail, zaczęła już wyglądać na nieco przestarzałą. AMP wnosi odświeżenie i  dostarcza subskrybentom wiadomości e-mail, łudząco przypominające strony internetowe.  Zawierają one takie elementy, jak: karuzele, formularze,  animacje, akordeony, zaproszenia na wydarzenia. Subskrybent otwierający swoją skrzynkę pocztową może być zaskoczony nową formą maila i chętniej się z nim zapozna.

Tworzenie wiadomość e-mail z AMP

AMP znacznie rozszerza możliwości kreowania mailingów. Wprowadzając nowe komponenty, takie jak:

 • amp-akordeon   element interfejsu użytkownika, który ułatwia wyświetlanie / ukrywanie różnych sekcji. Wykorzystywany m.in. do tworzenia FAQ.
 • amp-carousel – składnik interfejsu użytkownika karuzeli.
 • amp-sidebar – nawigacja położona w bocznym pasku.
 • amp-image-lightbox – lightbox do przechowywania obrazów.
 • amp-fit-text – komponent pomocniczy do dopasowania tekstu w określonym obszarze.
 • amp-timeago – zapewnia wygodny sposób renderowania znaczników czasu.
 • amp-img – składnik AMP, który zastępuje „image”.
 • amp-anim – osadza pliki GIF.

Przykład kodu źródłowego e-maila w technologii AMP Email

Zainteresował Cie ten artykuł?

Oferujemy profesjonalne wsparcie programistów w technologii WEB – napisz do nas!

Programiści i twórcy wiadomości HTML nie muszą jednak się obawiać nowej technologii. Mimo iż AMP wprowadza mnóstwo nowych znaczników i reguł, z którymi trzeba się zapoznać, to dostarcza również narzędzia, które są w tym bardzo pomocne:

 1. ampbyexample.com 

Strona internetowa, która pokazuje praktyczne rozwiązania popularnych problemów, które występują podczas tworzenia wiadomości HTML i przykłady zastosowania danych komponentów AMP.

 1. Validator AMP

Rozszerzenie do Chrome, które ułatwi debugowanie szablonu.

 1. Dokumentacja AMP EMAIL
 2. AMP Playground

Środowisko do tworzenia i testowania własnych szablonów wiadomości.

Podsumowanie

Framework od Google wydaje się być wielkim osiągnięciem i krokiem naprzód w dziedzinie e-commerce.  W rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Mimo iż Gmail od wielu lat pozostaje główną skrzynką pocztową, nadal jest duży odsetek użytkowników korzystających z innych klientów pocztowych. Marketerom najczęściej zależy aby ich e-mail wyświetlił się poprawnie wszystkim subskrybentom na rozmaitych klientach pocztowych, dlatego myślę że nie możemy mówić jeszcze o totalnej rewolucji i przełomie w email marketingu.

zapraszamy do kontaktu

UI2WEB.com jest firmą technologiczną skupioną wokół rozwiązań WordPress / WooCommerce /PHP/ HTML5. Oferujemy zarówno usługi wdrożeniowe jak również body leasing programistów front-end oraz back-end.

Jeśli trafiłeś tu poszukując odpowiedzi na istniejące problemy i masz dość współpracy z freelancerami a stawiasz na bezkompromisową jakość.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię również zainteresować:

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More

Min(), max(). clamp() – nowe funkcje w css

Używanie relatywnych jednostek długości do budowania responsywnych layoutów może być problematyczne. Elementy, których rozmiar uzależniony… Read More