Czy WordPress to odpowiedni wybór dla Twojej strony?
Czas czytania:
Serwisy korzystające z systemu zarządzania treścią (CMS) WordPress stanowią 28.2% stron na świecie (źródło z 22.06.07). Jest to ogromna liczba witryn korzystających z owocu pracy wielu programistów od 2003 roku (pierwsze wydanie). WordPress jest idealny do prowadzenia bloga bądź prostej strony, w której treść będzie często aktualizowana. Czym powinniśmy się kierować, wybierając CMS WordPress, a kiedy powinniśmy skorzystać z alternatywy?
Charakterystyka silnika WordPress
WordPress zaprojektowany został głównie z myślą o obsłudze blogów. Daje on mnóstwo możliwości, jak dołączanie przeróżnych wtyczek (dodatkowych funkcjonalności) i stylów zachowując przy tym prostotę w obsłudze, aby każda nieinformatyczna osoba potrafiła samemu zarządzać całą stroną. Możliwość aktualizacji treści każdego elementu na stronie (w zależności od posiadanego motywu) sprawia, że nasz serwis staje się niezwykle elastyczny. Nie musimy ograniczać się jedynie do bloga, bo równie dobrze możemy postawić prostą stronę firmową, dając możliwość ciągłego jej rozwijania bez konieczności kontaktu z Front-End Developer’em.
Nic nie jest wolne od błędów więc i silnik WordPressa często jest aktualizowany, aby zmniejszyć ich ilość. Administratorzy stron często pomijają aktualizacje, bądź je ignorują przez co ich strony stają się celem dla złośliwych skryptów. Nie możemy pozostawić strony samej sobie. Jeśli nie będziemy często aktualizować treści, może wystarczy nam statyczna strona, której bezpieczeństwo jest dużo większe.
Przykłady zastosowań silnika możemy doświadczyć, przechodząc na stronę wordpress.org/showcase. Poniżej wymieniłem kilka:
- Oficjalny blog PlayStation blog.us.playstation.com
- Strona firmowa GOGOmedia gogomedia.pl
- BBC America bbcamerica.com
Jak możemy się przekonać, WordPress daje dużo możliwości, jednak ma spore ograniczenia, których na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy. W dalszej części opiszę serwisy, dla których istnieje wiele alternatywnych narzędzi i porównam je z silnikiem WordPressa.
Proste strony internetowe
Jak wspomniałem wcześniej, proste strony, których treści nie będą aktualizowane zbyt często można zbudować za pomocą sztywnego pliku HTML. Daje to maksymalne bezpieczeństwo i znacząco zmniejsza koszt pracy Front-End Developer’a.
Do takich stron można zaliczyć:
- Landing Page
- Wizytówka internetowa
- Strona dla małej firmy
Czytaj więcej: psd2css.pl/kodowanie-psd-do-html5
Średnie i duże sklepy internetowe
Dla sklepów internetowych należą m.in. oprogramowania:
- Shoper
- PrestaShop
- Magento
Powyższe systemy zwiększają bezpieczeństwo serwisu (wyciek danych klientów nie jest czymś przyjemnym) i pozwalają obsłużyć wielkość sklepu nawet z tysiącami produktów, nie tracąc przy tym na wydajności. Dodatkowe narzędzia zaimplementowane w silnik wspomogą Twoją sprzedaż zwiększając możliwości sklepu, a integracje (dostawy, księgowości, płatności, kurierzy i wiele więcej) pozwolą Ci się skupić na realizacji zamierzonych działań.
Czytaj więcej: psd2css.pl/kodowanie-ecommerce
Duże serwisy z dedykowanymi funkcjonalnościami
Zamierzając zainwestować w duży serwis z dedykowanymi funkcjonalnościami, bądź aplikacje internetowe, warto od razu pomyśleć o silniku do obsługi zaplanowanych zadań. Większa to stabilność, bezpieczeństwo oraz wydajność. Planując coś wielkiego, trzeba stworzyć coś nowego.
Duży serwis informacyjny nie będzie tak świetnie prosperował na WordPressie, jak na własnym silniku. Nie chodzi tutaj o ilość odwiedzin, bo WordPress dobrze pod tym kierunkiem się spisuje, jednak o funkcjonalności, w które akurat jest ubogi. Zawsze czegoś będzie brakowało.
Do najpopularniejszych frameworków można zaliczyć:
- Symfony
- Zend Framework
- Angular JS
Jednym z przykładów zastosowania frameworka Symfony jest serwis blablacar.pl.
Czytaj więcej: psd2css.pl/uslugi-dedykowane
Podsumowanie
Dobierając odpowiednią technologię, trzeba wpierw uzmysłowić sobie cel i rozmiar planowanego serwisu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby Tworzenie wszystkiego pod WordPressa, jednak mogą wyniknąć z tego problemy, które dodatkowo obciążą nasz budżet.
Może Cię również zainteresować:
Co wyróżnia profesjonalne wdrożenie serwisu bazującego na WordPress?
Post pochodzi z naszych kanałów w Social Media. — Nasi klienci często pytają, czym różnią… Read More
Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?
Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More