Jak efektywnie pracować z domu
Czas czytania:
Co zrobić, aby podczas pracy zdalnej zadania nie były ciągle przekładane na później, a praca była równie efektywna jak praca w biurze?
Praca z domu to marzenie dla wielu pracowników – nie tracimy czasu na dojazdy i powroty, możemy lepiej zjeść, nie stresujemy się tym, że szef ocenia nasz każdy ruch. Znajdujemy chwilę na przejrzenie mediów społecznościowych, szybkie zakupy internetowe i rozmowy przez telefon. W konsekwencji nasz czas pracy może wydłużyć się na tyle, że mimo wielu przerw będziemy mieć poczucie całego dnia spędzonego na pracy lub skończymy dzień z niezrealizowanymi zadaniami.
Przywilej czy przekleństwo?
Należy zaznaczyć, że perspektywa pracy z własnego mieszkania, choć wydaje się dużo wygodniejsza niż praca w biurze, niesie ze sobą szereg wymagań, z którymi nie wszyscy są w stanie sobie poradzić. Dopiero w praktyce przekonujemy się o tym, że pracując w łóżku, zaczyna nas boleć kręgosłup, a chodząc cały dzień w piżamie, podupada nasz nastrój.
Kluczowa jest dyscyplina
Nie można podchodzić do pracy zdalnej jako tej atrakcyjniejszej – z większą swobodą w działaniu i spokojem, bo “nikt nie patrzy”. Należy potraktować ją jak standardowe wykonywanie obowiązków służbowych, gdzie jedyną różnicą jest miejsce ich wykonywania. Pracownicy zdalni zgodnie przyznają, że praca z domu jest większym wyzwaniem, bo wymaga wzmożonej motywacji, samoorganizacji oraz efektywnego zarządzania czasem. Aby przestrzegać dyscypliny, niezbędne jest usunięcie tzw. rozpraszaczy, które odrywają nas od obowiązków służbowych.
Higiena pracy
Aby efektywnie pracować z domu, ważne jest stworzenie komfortowego stanowiska pracy – posprzątanie pomieszczenia oraz zadbanie o ciszę i spokój. Najlepiej jest, aby pokój, w którym pracujemy, nie był jednocześnie naszą sypialnią.
Długotrwała praca zdalna bez odpowiedniego planu i konsekwencji w jego przestrzeganiu może negatywnie rzutować na inne sfery życia – prowadzić do frustracji z powodu niedotrzymywania terminów i braku wyraźnego oddzielenia czasu wolnego. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do umiarkowanej depresji, jeśli dodatkowo nie zadbamy o aktywne spędzanie czasu wolnego i nadrabianie kontaktów międzyludzkich.
Niezbędne jest ustalenie podstawowych reguł, a następnie co najważniejsze – ich egzekwowanie. Podczas planowania zadań do wykonania należy pamiętać, że najefektywniej pracujemy rano. Mamy wtedy zdolność do maksymalnej koncentracji, logicznego myślenia i większej kreatywności, dlatego to wtedy należy realizować najbardziej wymagające zadania.
Wdrożenie i trzymanie się planu jest kluczem do efektywnej pracy zdalnej, tak aby się nie przedłużała i nie niosła nadmiarowego zmęczenia.
O czym musimy pamiętać, jeśli podejmujemy pracę zdalną?
- Przygotowanie miejsca pracy – stwórz stanowisko zbliżone do warunków biurowych. Zadbaj o porządek na biurku i pochowaj niepotrzebne przedmioty. Ustal z domownikami zasady funkcjonowania podczas Twojej pracy.
- Testowanie sprzętu i narzędzi – aby uniknąć niespodziewanych problemów, sprawdź wcześniej działanie sprzętu i narzędzi potrzebnych do pracy.
- Rutynowe czynności – zanim rozpoczniesz dzień pracy, zjedz śniadanie i ubierz się.
- Przygotowanie listy zadań i podzielenie jej na podzadania – zaplanuj godziny pracy i przerwy, będzie Ci łatwiej skończyć małe zadanie, jeśli jego zakończenie nie jest odległe w czasie. Możesz korzystać z różnych technik do zarządzania czasem jak np. Pomodoro.
- Robienie przerw – wykonuj proste ćwiczenia fizyczne, przejścia do innego pomieszczenia. Przewietrz swoje miejsce pracy.
- Unikanie rozpraszaczy – wyeliminuj czynności, które mogą Cię rozproszyć – przeglądanie mediów społecznościowych czy programów informacyjnych, sprzątanie, pranie, gotowanie, a także odpowiadanie na prywatne telefony, maile, smsy.
- Zasłużony odpoczynek – po skończonej pracy wyloguj się ze służbowej poczty i komunikatorów. Zadbaj o odpoczynek w czasie wolnym.
Praca z domu to wyzwanie wykonania swoich zadań z taką samą efektywnością jak w biurze.
Pamiętaj, że to, czy Twoja praca z domu będzie przynosiła oczekiwane efekty, zależy tylko od Ciebie. Dlatego potraktuj pracę w tej formie jako okazję do zdobycia nowych umiejętności – samodyscypliny i organizacji czasu. Jeśli je opanujesz, na pewno dodatkowo zaprocentują w Twoim życiu prywatnym.
Może Cię również zainteresować:
Co wyróżnia profesjonalne wdrożenie serwisu bazującego na WordPress?
Post pochodzi z naszych kanałów w Social Media. — Nasi klienci często pytają, czym różnią… Read More
Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?
Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More