WooCommerce jest wtyczką WordPress umożliwiającą stworzenie sklepu internetowego na podstawie tego CMS-u. Działa w modelu open source i korzysta z niej już ok. 42% stron e-commerce na świecie.
Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik uzyskuje dostęp do intuicyjnego interfejsu, którego obsługi jest w stanie nauczyć się w krótkim czasie. Ponadto pomocą służyć mu może rozbudowana społeczność użytkowników WordPressa i WooCommerce oraz duża ilość tutoriali i poradników wideo.
Sam WordPress oferuje ponadto dostęp do ekosystemu ponad 54 000 wtyczek pozwalających rozwijać funkcjonalności witryny czy optymalizować jej działanie. Użytkownik może korzystać także z dużej ilości dodatków WooCommerce pozwalających elastycznie rozwijać oraz optymalizować witrynę. Wiele z nich integruje także WooCommerce z usługami firm zewnętrznych, np. księgowych, kurierskich czy obsługujących płatności internetowe.
Wybierać można spośród licznych motywów, w tym stworzonych specjalnie dla WooCommerce. Gotowe motywy zawierają jednak w sobie wiele funkcji, które mogą się okazać nam niepotrzebne a także liczne plug-iny. Wpływa to negatywnie na szybkość działania strony oraz jej bezpieczeństwo i SEO. Tworząc własny motyw możemy zbudować witrynę optymalną pod tymi względami.
Rozwiązanie wspiera także działania SEO, dzięki domyślnemu budowaniu zoptymalizowanych stron. Przyjazność witryny dla wyszukiwarek można dodatkowo poprawić za pomocą odpowiednich wtyczek.
W porównaniu do konkurencyjnych systemów e-commerce w modelu otwartego oprogramowania (jak Magento czy PrestaShop), WooCommerce wyróżnia niska cena wdrożenia.
Jako wady WooCommerce wymieniany jest fakt, że system cechują ograniczone możliwości rozwoju w porównaniu z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami. Dostrzegana jest także potrzeba daleko idącej optymalizacji w przypadku sklepów z rozbudowanym asortymentem i dużą liczbą zamówień oraz brak niektórych funkcji dotyczących marketingu, analiz sprzedażowych oraz raportowania.