Image for Elementor – analiza, opinie, kiedy używać?

Elementor – analiza, opinie, kiedy używać?

Czas czytania:

Co to jest Elementor?

Elementor jest wtyczką do WordPressa, która ułatwia edycję treści. Zastępuje ona standardowy edytor i pozwala na zmianę układu strony, bądź wpisu w sposób wizualny.

Więcej na temat tego, czym jest Elementor

W tym artykule dowiesz się:

1. Jak zainstalować i skonfigurować Elementor?

2. Czym różni się darmowa wersja od wersji PRO?

3. W jakich przypadkach warto korzystać z Elementora?

Instalacja Elementora

Elementor możemy zainstalować bezpośrednio z repozytorium wtyczek WordPressa.

Kiedy zainstalujemy już Elementor, należy jeszcze przeprowadzić podstawową konfigurację. Co należy wiedzieć na początku?

  • W jakich typach wpisów ma być dostępny Elementor?
  • Jakie punkty graniczne dla responsywności strony chcemy ustawić? (mobile/tablet/desktop)
  • Czy potrzebujemy wersji PRO?

Ustawianie dostępności Elementora dla konkretnych typów wpisów

Dostępność Elementora możemy włączyć lub wyłączyć dla wszystkich zadeklarowanych typów wpisów na stronie. Opcja ta jest dostępna w zakładce „Elementor > Settings > General”.

W tym miejscu deklarujemy miejsca, w których potrzebujemy Elementora. Dla przykładu: jeżeli nasza witryna jest zbudowana bez wykorzystania Elementora, natomiast chcemy z niego korzystać w celu prowadzenia bloga/pisania artykułów, zaznaczamy jedynie opcję Posts (Wpisy). Po zapisaniu zmian, będziemy mogli korzystać z Elementora podczas tworzenia wpisów.

Zmiana domyślnych breakpoint’ów dla responsywności

Domyślnie Elementor posiada 3 breakpoint’y:

  • Desktop
  • Tablet (domyślnie do 1025px)
  • Mobile (domyślnie do 768px)

Aby zmienić powyższe wartości należy otworzyć zakładkę „Elementor > Settings > Style”, a następnie w zaznaczonych miejscach wpisać docelowe rozmiary.

Dodatkowo, w tym miejscu możemy ustawić także szerokość głównego bloku wyświetlającego treść strony oraz odstęp między widgetami.

Różnice pomiędzy darmową wersją, a wersją PRO

Głównymi zaletami posiadania Elementora w wersji PRO są:

  • Ponad 50 dodatkowych widgetów
  • Więcej gotowych template’ów
  • Możliwość dodawania własnego kodu CSS bezpośrednio w widgetach
  • Instalacja własnych fontów oraz fontów z repozytorium Adobe
  • Animacje widgetów (np. Parallax scrolling)

Pełna lista korzyści oraz cennik Elementora PRO dostępna pod adresem: https://elementor.com/pro

Kiedy warto korzystać z Elementora?

Elementor ma szeroki wachlarz zastosowań. Można przy jego użyciu zbudować nawet całą witrynę bez kodowania. Natomiast, warto jest zadać sobie pytanie czy bez odpowiedniej wiedzy z zakresu technologii internetowych będziemy w stanie utrzymać dobre praktyki tworzenia stron internetowych i zapewnić jak najwyższą wydajność?

Zapewne nie. Dlatego też, warto jest skorzystać z usług doświadczonych specjalistów z branży internetowej, którzy będą w stanie wdrożyć dany projekt w oparciu o Elementor nie narażając witryny na spadek wydajności, czytelności, a także responsywności. W takim przypadku, dla administratora strony, Elementor świetnie sprawdzi się jako narzędzie edycji treści.

Elementor na istniejącej witrynie

Wtyczkę Elementor możesz zainstalować w każdej chwili. Głównym wymaganiem jest kompatybilna wersja WordPress’a, o czym zostaniesz poinformowany przed instalacją. Dodanie Elementora do istniejącej strony może dać jej nowe życie, ponieważ dzięki niemu możesz:

  • zacząć pisać efektowne, nieszablonowe artykuły na swojego bloga
  • samodzielnie dodawać nowe podstrony
  • tworzyć Landing Page

Wszystko to osiągniesz poprzez przeciąganie widgetów w odpowiednie miejsca. Elementor jest bardzo prosty w obsłudze i posiada też bogatą bibliotekę szablonów, które możesz wykorzystać i dowolnie przerobić.

Elementor, a e-commerce

Najpopularniejszym dodatkiem do WordPressa, który dodaje możliwość sprzedaży produktów zarówno fizycznych jak i wirtualnych jest WooCommerce. Elementor posiada pełne wsparcie dla tej wtyczki. Oznacza to, że jeżeli prowadzisz sprzedaż on-line w oparciu o tą platformę, Elementor sprawdzi się również jak narzędzie do tworzenia szablonów stron produktowych.

Czy warto korzystać z Elementora?

Odpowiedź brzmi: Tak, o ile faktycznie tego potrzebujesz. Jeżeli wymagasz od swojego CMS by był jak najbardziej elastyczny i chcesz wprowadzać dużo niestandardowych elementów w łatwy sposób. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednia implementacja jakiejkolwiek wtyczki ma duży wpływ sposób działania strony.

zapraszamy do kontaktu

UI2WEB.com jest firmą technologiczną skupioną wokół rozwiązań WordPress / WooCommerce /PHP/ HTML5. Oferujemy zarówno usługi wdrożeniowe jak również body leasing programistów front-end oraz back-end.

Jeśli trafiłeś tu poszukując odpowiedzi na istniejące problemy i masz dość współpracy z freelancerami a stawiasz na bezkompromisową jakość.

Zapraszamy do kontaktu

Może Cię również zainteresować:

Czy warto decydować się na usługę wdrożenia WooCommerce i na czym ona polega?

Wtyczka do WordPressa WooCommerce wydaje się być prostym sposobem na stworzenie sklepu internetowego. Wystarczy instalacja,… Read More

Min(), max(). clamp() – nowe funkcje w css

Używanie relatywnych jednostek długości do budowania responsywnych layoutów może być problematyczne. Elementy, których rozmiar uzależniony… Read More